A motor car is travelling at 60 m/s on a circular road of radius 1200 m. It is increasing its speed at the rate of 4 m/s2. The acceleration of the car is:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
3 m/s2
b
4 m/s2
c
5 m/s2
d
7 m/s2
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Tangential acceleration, at = rα = 4 m/s2Radial acceleration at = ω2r = v2r = 60×601200 = 3 m/s2Hence, resultant acceleration of the cara = at2+ar2 = 42+32 = 5 m/s2