The motor connected to A (not shown) is pulling up the 200 kg block along the rough incline with constant speed of 5 m/s when power output of motor is 10 kW. If the power out put of motor is suddenly increased to 15 kW then the acceleration of block just after increasing the power is.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5 m/s2
b
1 m/s2
c
Zero
d
can’t be computed from the given information.
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
When the block is moving with constant velocity v then T=μN+200g sin 370TV = 10 \times {10^3} & & \mu N = 800NWhen P1=15kW, then T1=15×1035=3000NT1- μN-200gsin370=200a⇒a=5m/s2
The motor connected to A (not shown) is pulling up the 200 kg block along the rough incline with constant speed of 5 m/s when power output of motor is 10 kW. If the power out put of motor is suddenly increased to 15 kW then the acceleration of block just after increasing the power is.