A motor cycle comes to a skidding stop in 5m.If force applied by the road on the motor cycle is 500N.Calculate the (i) work done by the road on the motor cycle(ii) work done by the motor cycle on the road
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2500J ,-2500J
b
2500J, 0
c
0,2500J
d
-2500J, 0
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
(i) W=f Scosθ =500×5×cos180∘ = -2500J(ii) S=0 as road is at rest W=500×0=0