A motor cycle engine delivers a power of l0 kW, by consuming petrol at the rate of 2.4 kg/hour. If the calorific value of petrol is 35.5 MJ/kg, the rate of heat rejection by the exhaust is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5.5 kW
b
13.7 kW
c
11.2 kW
d
9.7 kW
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Heat received (or produced by the burning of petrol) in one hour will be = (2.4 kg/hour)(3.5 MJ/kg) = 85.2× 106 J/hour∴ The rate at which heat is received = 85.2 ×106J(3600s) = 2.37 ×104 J/s = 23.7 kWEvidentaly, the rate of heat rejection = rate at which heat is produced - rate at which work is obtained = 23.7 kW - 10kW - 13.7 kW
A motor cycle engine delivers a power of l0 kW, by consuming petrol at the rate of 2.4 kg/hour. If the calorific value of petrol is 35.5 MJ/kg, the rate of heat rejection by the exhaust is