A motor cycle starts from rest and accelerates along a straight path at 2m/s2 .At the starting point of the motor cycle there is a stationary electric siren. How far has the motor cycle gone when the driver hears the frequency of the siren at 94% of its value when the motor cycle was at rest? (speed of sound =330ms−1 )
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
98m
b
147m
c
196m
d
49m
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
v2m−u2=2as∴v2m=2×2s vm=2sAccording to Doppler’s effectv′=vv−vmv 0.94v=v330−2s330 ⇒s=98.01