A motor cyclist travelling with a speed of 33 m/s towards a high cliff sounds a horn at frequency 500 Hz. An observer is standing on the ground in between the motor cyclist and the cliff. Then wave length of reflected sound wave heard by the observer is [Velocity of sound in air = 330 m/s]
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
120 cm
b
93.33 cm
c
102.42 cm
d
59.4 cm
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Frequency of sound wave heard by the observer, f=5001-33330 Hz=555.5 Hz∴Wave length of reflected sound wave =330555.5 m==59.4 cm