A moving block having mass m, collides with another stationary block having mass 4 m. The lighter block comes to rest after collision. When the initial velocity of the lighter block is v, then the value of coefficient of restitution (e) will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.5
b
0.25
c
0.8
d
0.4
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let final velocity of the block of mass 4m=v'Initial velocity of block of mass 4 m=0 Final velocity of block of mass m=0According to law of conservation of linear momentum,mv+4m×0=4mv'+0v'=v4Coefficient of restitution,e= Relative velocity of separation Relative velocity of approach =v/4v