A moving block having mass m, collides with another stationary block having mass 4m The lighter block comes to rest after collision. When the initial velocity of the lighter block is v, then the value of coefficient of restitution (e) will be' [NEET 2018]
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.8
b
0.25
c
0.5
d
0.4
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Since, the collision mentioned is an elastic head on collision. Thus, according to the law of conservation of linearmomentum, we have m1u1 + m2u2 = m1v1 + m2v2where, m1 and m2 are the masses of the two blocks respectively, u1 and u2 are their initial velocities and v1 and v2are their final velocities, respectively.Given, m1=m, m2=4m u1=v, u2=0 and v1=0∴ mv + 4m × 0 = 0 + 4mv2⇒ mv = 4mv2 or v2=v4 …(i)Now, the coefficient of restitution, e= relative velocity of separation relative velocity of approach =-v2-v1u2-u1=-v4-00-v [from Eq.(i)] = 1/4∴ e = 0.25