A moving body of mass m and velocity 3 km/h collides with a rest body of mass 2m and sticks to it. Now the combined mass starts to move. What will be the combined velocity (km/h)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 1.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Initial momentum = m×3+2m×0=3mFinal momentum = 3m×VBy the law of conservation of momentum 3m=3m×V⇒V=1 km/h