A moving coil galvanometer has 50 turns and each turn has an area 2×10−4m2. The magnetic field produced by the magnet inside the galvanometer is 0.02T. The torsional constant of the suspension wire is 10−4Nm rad−1. When a current flows through the galvanometer, a full scale deflection occurs if the coil rotates by 0.2rad. The resistance of the coil of the galvanometer is 50Ω. This galvanometer is to be converted into an ammeter capable of measuring current in the range 0−1.0A. For this purpose, a shunt resistance is to be added in parallel to the galvanometer. The value of this shunt resistance, in ohms,is…..
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 5.56.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
N = 50 turns A=2×10−4 m2 B=0.02 T K=10−4 Qm=0.2 rad Rg=50Ω IA=0-1.0A τ=MB=Cθ here M=NIASo , BINA=Cθ ⇒0.02×ig×50×2×10−4=10−4×0.2 ⇒Ig=0.1AFor galvanometer, resistance is to be connected to ammeter in shunt.The resistance to be connected in parallel to ammeter.Ig×Rg=I−IgS ⇒0.1×50=1−0.1S ⇒S=509=5.555Ω=5.56 ohm