A moving particle of mass m, makes a head on elastic collision with another particle of mass 2m, which is initially at rest. The percentage loss in energy of the colliding particle on collision, is close to
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
33%
b
67%
c
90%
d
10%
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Conservation of total kinetic energy of the system during collision 12m1u12+12m2u22=12m1v12+12m2v22 or v1=m1−m2m1+m2u1+2m2u2m1+m2 put m1=mm2=2mu2=0 ⇒v1=−u13 Initial kinetic energy of the colliding body is given by, (K.E)i=12mu12 (K.E)f=12m−u132 ΔK.E=(K.E)i−(K.E)f %ΔK.E(K.E)i=89×100=89%≈90%