Mr C.P. Nawani kicked off a football with an initial speed 19.6 m/s at a projection angle 45º. A receiver on the goal line 67.4 m away in the direction of the kick starts running to meet the ball at that instant. What must be his speed so that he could catch the ball before hitting the ground? (g= 9.8 m/s2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2.82 m/s
b
2/2m/s
c
39.2 m/s
d
10m/s
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
range is R=u2sin2θg=(19.6)2sin90∘9.8=39.2m; Man must run (67.4m−39.2m)=28.2m in the time taken by the ball to come to ground. Time taken by the ball. time of flight is t=2usinθg=2×19.6sin45∘9.8 time=42=2.82sec Velocity of man =displacementtime=28.2m2.82sec=10m/s