1.5 mW of 400 nm light is directed at a photoelectric cell. If 0.1 % of the incident photons produce photoelectrons, find the current (in μA) in the cell.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0.48.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Number of photons incident per second = Power Energy of one photon =P(hc/λ)=PλhcNumber of electrons emitted per second = 0.1% of Pλhc=Pλ1000hc∴Current = Charge (on photoelectrons per second) =Pλe1000hc=1.5×10−3400×10−91.6×10−19(1000)6.63×10−343×108=0.48×10−6A=0.48μA