A narrow slit of width 2 mm is illuminated by the light of wavelength 5000 A∘. What is the distance between the first dark fringe on either side on a screen at a distance of 1 m is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5 mm
b
0.5 mm
c
1 mm
d
10 mm
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here, a=2mm=2×10−3mλ=500nm=500×10−9m=5×10−7m,D=1mThe distance between the first minima on either side on A screen =2λDa=2×5×10−7×12×10−3=5×10−4m=0.5×10−3m=0.5mm