Natural length of a spring is 60 cm, and its spring constant is 4000 N/m. A mass of 20 kg is hung from it. The extension produced (in cm) in the spring is, (Take g=9.8 m/s2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 4.9.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
If x is the extension produced in spring.F=kx⇒x=Fk=mgk=20×9.84000=4.9 cm