A neckless weighing 50 gm in air, but it weighs 46 g in water. Assume copper is mixed with gold to prepare the neckless. Find how much copper is present in it. (Specific gravity of gold is 20 and that of copper is 10).
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10 g
b
20 g
c
30 g
d
None
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let m be the mass of copper in neckless.Mass of gold = (50-m)Volume of copper = V1 = m10Volume of gold = V2 = 50-m20when immersed in water ρW = 1 gm/cm3Decrease in weight = upthrust(50-46)g = (V1+V2)ρwg⇒ 4 = m10+50-m20 ⇒ m = 30g