In the network shown in figure power dissipated in the 3Ω resister just after the switch S is closed, is(emf= 10V)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
33.33 W
b
36 W
c
16 W
d
42 W
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Just after S is closed, the capacitor connect after any resistance to the flow of current.∴ i=10/3 A∴ power dissipated in 3Ω resister = i2R=(103)2×3 W = 1003 W.