In the network shown, if power dissipated in the 6Ω resistor is 24 watt, reading of the ideal voltmeter V is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2 Volt
b
1.5 Volt
c
1.75 Volt
d
2.5 Volt
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
(1)If current through 6Ω resistor is i,Then i2 × 6=24 ⇒ i=2A.The upper branch and lower branch of the circuit have the same resistance 2+4Ω i.e., 6ΩTherefore current through each branch is 1A.∴ VP+2×1−4×1=VQ ⇒ VP−VQ=4-2=2 volt.