In the network shown, when switch S is open, power dissipated in the circuit is 15 W. When S is closed, power dissipated in the circuit is 20 W. The R3 is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5 Ω
b
4.6 Ω
c
1.67 Ω
d
2.12 Ω
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
R1+R2+R3=10215 and R1+R2=10220∴R3=10015-10020 Ω=1.67 Ω