Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A neutral particle of mass 28 g is at rest in a uniform magnetic field B=2003T . At t = 0, particle decays into two particle of equal mass and one of them having charge 3  μC. Both of them move in separate paths lying in the plane perpendicular to magnetic field B. At later time t, the particle collides.(neglecting the interaction force). Calculate t100 ( in S)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 2.20.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

t=T2=πmqB=227×14×10−33×10−6200/3=220s
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A neutral particle of mass 28 g is at rest in a uniform magnetic field B=2003T . At t = 0, particle decays into two particle of equal mass and one of them having charge 3  μC. Both of them move in separate paths lying in the plane perpendicular to magnetic field B. At later time t, the particle collides.(neglecting the interaction force). Calculate t100 ( in S)