A neutron traveling with a velocity v and K'E. E collides perfectly elastically head-on with the nucleusof an atom of mass number A at rest. The fraction of total energy retained by neutron is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1−AA+12
b
A+1A−12
c
A−1A2
d
A+1A2
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let the final velocity of the neutron be v1 Thenv1=m1−m2m1+m2u1+2m2m1+m2u2 Hero u1=u and u2=0, m1=1 and m2 = A v1=1−A1+Au For neutron, final K.E. = E' ∴ E′=12(1)v12=121−A1+A2u2 Initial K.E. =E ∴ E=12(1)u2 From eqs. (i) and [ii), we have E′E=1−A1+A2 E′=1−A1+A2E