A neutron travelling with a velocity u and kinetic energy E collides elastically head on with the nucleus of an atom of mass number A at rest. The fraction of total energy retained by the neutron is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
A−1A+12
b
A+1A−12
c
A−1A2
d
A+1A2
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let mass of neutron = m (say) then mass of nucleus = mAIn head on elastic collision, velocity of neutron (after collision)v1=m−mAm+mAv=1−A1+AvThe fraction of total energy retained by the neutron=12mv1212mv2=1−A1+A2=A−1A+12