Neutrons in thermal equilibrium with matter at 27oC can be thought to behave like ideal gas. Assuming them to have a speed of vrms, If the de-Broglie wavelength λ is 11N156nm. The value of N is __________ [Take mn=1.69×10−27kg,k=1.44×10−23J/K,h=6.60×10−34Jsec
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.