In a new system of units, the net force applied on a block of mass 10 kg moving with acceleration 10 m/s2 is given as 100 unit of force. When the same block is moving at a speed of 20 m/s, its. kinetic energy become 20 unit of energy. A liquid has a surface tension of 10 SI units. What is the magnitude of its surface tension in new system?(Dimensional formula of surface tension is ML0T-2.)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 1000.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let in new system, dimensions be M', L' and T'∴ Given 100M′L′T′−2=100MLT−2 ..........(i)20M′L′2T′−2=20×100ML2T−2 ..........(ii)Solving (i) & (ii); L′=100L∴ M′T−−2=1100MT−2∴10 surface tension MT−2 in SI unit =103M′T−2
In a new system of units, the net force applied on a block of mass 10 kg moving with acceleration 10 m/s2 is given as 100 unit of force. When the same block is moving at a speed of 20 m/s, its. kinetic energy become 20 unit of energy. A liquid has a surface tension of 10 SI units. What is the magnitude of its surface tension in new system?(Dimensional formula of surface tension is ML0T-2.)