In a new system of units a tower of height 76 m is represented by number 7.6, sugar sack of mass 100 kg is represented by number 10 and 1 hour time is represented by number 360. If a force is measured to be 4 N then the magnitude of force in this new system is____________ units.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 4.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let new units of length, mass and time be L, M and T then 7.6 L=76 m⇒ L=10m10M=100kgM=10kg360T=3600s⇒ T=10s 4N=nF where F is unit of force in new system.⇒n=4kgm/s210kg10m(10s)−2=4n1u1=n2 u2 4 M1L1 1T21 =n M2 L2 1T22 4 M1 L11T21 =n M110L110100T21 ∴n=4