A new unit of length is chosen such that the speed of light in vacuum is unity. Then the distance between the sun and the earth in terms of the new unit, if light takes 8 min and 20 s to cover this distance?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
300 new unit of length
b
500 new unit of length
c
600 new unit of length
d
None of these
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The speed of light in vacuum (c) =1 =(new unit of length s−1)Time taken by light to reach the eartht =8 min + 20 s= (8× 60 + 20) s = 500s∴Distance between the sun and the earth= Speed of light × Timex = c ×t=1(new unit of length s−1)×500 s=500 new unit of length
A new unit of length is chosen such that the speed of light in vacuum is unity. Then the distance between the sun and the earth in terms of the new unit, if light takes 8 min and 20 s to cover this distance?