Nitrogen gas is at 300ºC temperature. The temperature (in K) at which the rms speed of a H2 molecule would be equal to the rms speed of a nitrogen molecule, is____.(Molar mass of N2 gas 28 g).
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0040.93.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let T is the temperature of H2 gasGiven : VH2=VN2⇒3RTMH2=3R273+300MN2⇒T=57328×2=57314=40.93 K