A non conducting uniform solid sphere of mass m and radius R having uniform volume charge density +ρ and −ρ in two hemispherical halves as shown in figure. It is then placed on a rough non conducting horizontal plane. At t = 0 a uniform electric field E→=E0i^ N/C is switched on and the solid sphere starts rolling without sliding. The magnitude of frictional force at t = 0 is 2ρπR3E0K where K is a positive integer. Find the value of K. (Take tan53°=43 )
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 7.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Charges can be assumed to be concentrated at center of mass of respective hemispheres.Distance of COM from center of sphere is d=3R8.q=density ×volume of hemisphere=ρ23πR3Dipole Moment, P=q2d=(ρ23πR3)(3R4)τQ=PEsin53°=ρ23πR33R4E045=25ρπR4E0 BUT Torque ,τ =Iα =75mR2α ⇒25ρπR4E0=75mR2α ⇒α=27ρπR2E0mand acm=Rα=27ρπR3E0mf=macm=27ρπR3E0