A non-viscous liquid of density 1200kg/m3 flows in a streamline through a pipe of varying cross section, as shown with P and Q as centres, 4×10−3m2 and 16×10−3m2 . If the energy velocity at P is 2 m/sec, find the velocity at Q?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0.5.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Since the law of continuity is obeyed, a2v2=a1v1 v2=a1v1a2=4×10−3×216×10−3 =0.5m/sec=50cm/sec