In a n-p-n transistor, 1010 electrons enter the emitter in 10-6 s and 4% of the electrons are lost in base. The current transfer ratio will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.98
b
0.97
c
0.96
d
0.94
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Number of electrons reaching the collector, nC=96100×1010=0.96×1010Emitter current, IE=nE×etCollector current, IC=nC×etThus, current transfer ratio, α=ICIE=nCnE=0.96×10101010=0.96