A N-type silicon sample of width 2×10−3m, thickness and length 3×10−2m carries a current of 2.4mA, when the voltage is applied across the length of the sample. The free electron density is 1022m-3. Select which one of them is incorrect
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
the current density is 20A/m2
b
the drift speed is 5cm/s
c
the time taken by electrons to travel the full length of the sample is 5sec
d
All options are incorrect
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Current density = iA=2.4×10−32×10−3×3×10−2=40 A/m2 Drift speed = Vd=iAne=401022×1.6×10−19=2.5×10−2m/s=2.5cm/sTime =t=lVd=3×10−22.5×10−2=1.2 sec