A n-type silicon sample of width 4x10-3m, thickness and length 6×10-2 m carriers a current of 4.8 mA, when the voltage is applied across the length of the sample. The free electron density is 1022m-3
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
the current density is 20 A/m2
b
the drift speed is 1.25cm/s
c
the time taken by electrons to travel the full length of the sample is 4.8sec
d
all options are correct
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Current density =iA=4.8×10−34×10−3×6×10−2=20A/m2Drift speed =Vd=iAne=201022×1.6×10−19=1.25×10−2m/sTime=t=lVd=6×10−21.25×10−2=4.8 sec