A nuclear power plant supplying electrical power to a village uses a radioactive material of half life T years as the fuel. The amount of fuel at the beginning is such that the total power requirement of the village is 12.5% of the electrical power available from the plant at the time. If the plant is able to meet the total power needs of the village for a maximum period of nT years, then the value of n is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 3.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Pfinal =12.5100Pinitial ⇒PfinalPinitial=18=NE1N0E1=12nE1=Energy emitted per sec⇒n=3,no of half lives