Nuclei of a radio active element are produced at the rate of α=200 s−1. Initial number of active nuclei of the sample is 4000. It after one half life, rate of disintegration is equal to rate of production, then half life of the radio active element is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
7 sec
b
120 sec
c
200 sec
d
15 sec
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
After time t, number of active nuclei is given by N=N0/2tTNow rate of disintegration =λN∴ λN=α⇒ln2TN02TT=α⇒T=N0ln22α=4000×0.6932×200sec⇒T=6.93 sec≃7 sec