The number of atoms per unit volume in a sample of iron is 9 × 1028 atoms /m3. The magnetic moment of every iron atom is 1.5×10–23 Am2. If all dipoles are aligned in a domain due to ferromagnetic interaction, then magnetic moment and the pole strength of the rod of length 10 cm and area of cross - section 1cm2 is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 1.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
M=9 x 1028 x 1.5 x 10-23 x 10-5 =13.5 A-m2m=M2l=13.510-2 x 10=135 A-m
The number of atoms per unit volume in a sample of iron is 9 × 1028 atoms /m3. The magnetic moment of every iron atom is 1.5×10–23 Am2. If all dipoles are aligned in a domain due to ferromagnetic interaction, then magnetic moment and the pole strength of the rod of length 10 cm and area of cross - section 1cm2 is