Number of nuclei of a radioactive substance at t = 0 are 1000 and 900 at t = 2 sec. The number of nuclei at t = 4 sec will be x10, then the value of x in number x10 is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 8.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
In 2 sec only 90% of nuclei are left. Thus, in next 2 seconds 90% of 900 i.e., 810 nuclei will be left.