An object is dropped from the top of a tower. It travels a distance 'x' in the first second of its motion and a distance '7x' in the last second. Height of the tower is(take g= 10 m/s2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
60 m
b
70 m
c
80 m
d
90 m
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
x=12g12and 7x=0+g22T−1T = 4sHeight of tower =12gT2=121042=80m
An object is dropped from the top of a tower. It travels a distance 'x' in the first second of its motion and a distance '7x' in the last second. Height of the tower is(take g= 10 m/s2)