An object falls from a bridge that is 45m above the water. It falls directly into a small row-boat moving with constant velocity that was 12m from the point of impact when the object was released. What was the speed of the boat?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1 m/s
b
2 m/s
c
3 m/s
d
4 m/s
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Boat velocity v=st⇒t=sv=12vs........(i) In the same time the ball has to reach the boat∴t=2hg=2×4510=9=3s∴ From (i)v=st=123=4m/s