Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

An object of mass 500 g, initially at rest, is acted upon by a variable force whose X-component varies with X in the manner shown. The velocities of the object at the points X = 8 m and X = 12 m, would have the respective values of (nearly)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

18 m/s and 20.6 m/s

b

18 m/s and 24.4 m/s

c

23 m/s and 24.4 m/s

d

23 m/s and 20.6 m/s

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

From work-energy theoremΔK= work = area under F-x graph  From x = 0 to x = 8 m 12mv2=100+30 v2=520 v=520≃23 m/s From x = 0 to x = 12 m 12mv2=100+30-47.5+20 v=410 v≃20.6 m/s Hence appropriate option is 23 m/s and 20.6 m/s
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

whats app icon
personalised 1:1 online tutoring