An object of mass 0.2 kg executes simple harmonic along X-axis with frequency of 25πHz. At the position x = 0.04 m, the object has kinetic energy of 0.5 J and potential energy of 0.4 J amplitude of oscillation in meter is equal to
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.05
b
0.06
c
0.01
d
None of the these
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
E = 12mω2A2 ⇒ E = 12m(2πf)2A2⇒A = 12πf2EmPutting values we obtain,A = 12π(25π)2×(0.5+0.4)0.2 ⇒ A = 0.06 m