An object of mass 2 kg is kept in a lift which moves upwards. Velocity of the lift varies with time as shown in the graph. Work done (in J) by normal contact force of the lift on the block, during the time t = 0 to t = 4 s is _______.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 100.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For time interval, t = 0 to 2 secN = mg + ma = 2(10+1) = 22 NFor time interval, t = 2 sec to 3 secN = mg = 20 NFor time interval, t = 3 sec to 4 secN=mg−ma=20−2×2=16 NW1=22×12×(1)×(2)2=44 JW2=20×(2×1)=40 JW3=16×12×(2)×(1)2=16 JWtotal =44+40+16⇒100 J