An object of mass 6 kg is moved with uniform speed of 8 m/s for 8 sec on a surface. Co efficient of friction between the body and the surface is 0.6 , work done for a given motion of the body is (take g = 10m/s2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2212 J
b
2304 J
c
1192 J
d
3222 J
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
An object moves with constant velocity object mass = 6kg moves with constant velocity force acting on the object is Fext = μ mg Fext= 0.6 × 6×10 Fext= 36 N---(1) work done on the object is W= Fext.S---(2) displacement S=velocity . time=8x8=64 m substitute eqn(1)in (2) work done on the object is W=36 x 64=2304 joule
An object of mass 6 kg is moved with uniform speed of 8 m/s for 8 sec on a surface. Co efficient of friction between the body and the surface is 0.6 , work done for a given motion of the body is (take g = 10m/s2)