An object of mass 10kg. Moves at a constant speed of 10ms−1 . A constant force, that acts for 4 sec on the object, gives it a speed of 2ms−1 in opposite direction. The force acting on the object is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
−3N
b
−30N
c
3N
d
30N
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here u=10ms−1,v=−2ms−1 t=4s, a=? Using a=v−ut=−2−104=−3m/s2 ∴ Force, F=ma=10×(−3)=−30N