An object of mass 4 kg is moving along X-axis such that its position x varies with time t as x2 = 16t3, with t in meter and r in sec. Work done as a function of time can be shown as :
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
b
c
d
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
x2=16t3⇒x=4t3/2⇒v=6t1/2⇒v2=36tBut work done - change in KE. So work done ∝ t