An object of mass 2 kg is placed at rest on a frictionless horizontal surface. A horizontal force is given by F¯ = (x2−9)ℓ∧ N acts on it along x-axis. Kinetic energy of the object will be maximum at
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
x = + 3m
b
x = − 3m
c
x = +1.8m
d
x = −1.8m
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
from work energy theorem work done = change in KE d(KE)=dW= F.dx ⇒KE=∫ F.dx KE = ∫(x2−9) dx = x33−9x to find KE is maximum or minimum , ddxKE=0 ⇒(x2−9)=0 ⇒x=±3 case 1: if x =+3 →d2dx2KE=ddx(x2−9)=2x=2(3)=+6 is positive⇒minimum case 2: if x =-3 →d2dx2KE=2(-3)=-6 is negative⇒maximum ∴KE is maximum at x=-3m