An object of mass m is projected with a momentum ρ at such an angle that its maximum height is 1/4th ofits horizontal range. Its minimum kinetic energy in its path will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
p28m
b
p24m
c
3p24m
d
p2m
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
It is given that, H=R4∴ u2sin2θ2g=2u2sinθcosθ4g or tanθ=1⇒θ=450At highest point, momentum will remain p2∴ K=(p/2)22m=p24m