An object is placed at a distance of 40cm from a concave mirror of focal length 15cm. If the object is displaced through a distance of 20cm towards the mirror, the displacement of the image will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
30cm away from the mirror
b
36cm away from the mirror
c
36cm towards the mirror
d
30cm towards the mirror
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
⇒v1=u1fu1-f=40(15)40-15=24 cm→1 ⇒v2=u2fu2-f=60(15)60-15=60 cm→2 ∆v=v2-v1=60-24=36 cmaway from the mirror