An object is projected so that it just clears two walls of height 7.5 m and with separation 50 m from each other. If the time of passing between the walls is 2.5 s, the range of the projectile will be: (g = 10 m/s2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
35m
b
70m
c
140 m
d
57.5 m
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
vx=ux=502.5=20m/s2vyg=2.5⇒vy=12.5m/sNow using, vy2=uy2−2ghWe have vy = 17.5 m/sSo, range =2uxvyg2(20)(1.75)10=70m