An object is projected upward with a velocity of 100 m/sec. It wilt strike the ground in approximately
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10 sec
b
20 sec
c
15 sec
d
5 sec
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let f be the time taken by the object to reach maximum height where v - 0. Hence,0=100-10 x t1 or t1 = 10secFurther (0)2 =(100)2 -2 x 10 x /hor h= 500mLet t2 be the time taken by the object to strike the ground.Then500=0×t2+12×10×t22 or t2=10secTotal time t =t1 - t2 = 20 sec