An observer can see through a small hole on the side of a jar (radius 15 cm) at a point at height of 15 cm from the bottom (see figure). The hole is at a height of 45 cm. When the jar is filled with a liquid up to a height of 30 cm the same observer can see the edge at the bottom of the jar. If the refractive index of the liquid is N/100, where N is an integer, the value of N is ________
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0158.00.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
In upper left triangle, tanr =1515=1⇒r=45°In lower right triangle, tani =1530=12⇒sini=15Snell's Law, 1sinr=μsini ⇒112=μ15⇒μ=52=1.58 =158100